Huawei Enjoy 50 Tanıtıldı

Sıradaki içerik:

Huawei Enjoy 50 Tanıtıldı

e
sv

HDR’nin Yerine Samsung UDR Geliyor

540 okunma — 16 Haziran 2022 12:24
Samsung UDR

Güney Kore‘li teknoloji devi Samsung, HDR‘nin yerine geçecek olan UDR (Ultra Dynamic Range) isimli yeni teknolojisini tescillledi.

Samsung UDR Teknolojisini Tescilledi

Samsung Display şirketinin Ultra Dynamic Range ya da kısa yazılışı ile UDR teknolojisini tescillemek için başvuru yaptığı ortaya çıktı. Şu anda bunun ne anlama geldiği tam olarak belli değil. Ancak sızdırılan başvuru sayfası konuyu bir nebze de olsa aydınlattı.

Geçtiğimiz yıllarda hayatımıza giren HDR isimli teknoloji Yüksek Dinamik Aralık anlamına geliyor. Samsung’un tescillediği UDR’nin ise (Ultra Dynamic Range) benzer olarak Ultra Dinamik Aralık teknolojisini temsil ettiği tahmin ediliyor.

HDR yansıtılan görüntünün beyaz ve siyah renk düzeyleri arasındaki kontrast oranını artıran bir görüntüleme teknolojisi. Bu teknolojiye destek veren ekranlarda daha canlı kontrastlar ile yüksek görüntü kalitesi sunuluyor. Dinamik aralık ne kadar yüksek olursa o kadar gerçeğe yakın sonuçlar ortaya çıkıyor.

Yeni Teknoloji Samsung’un Pazarda Rakipsiz Olmasını Sağlayabilir

UDR ise büyük ihtimalle Samsung’un HDR’den sonra getirdiği yeni teknolojisi olacak. Şu ana kadar resmi bir açıklama yapılmasa da bu teknolojinin Samsung’a pazarın rakipsiz lideri olma gücünü vereceği tahmin ediliyor. Çünkü tescil işlemi tamamlandıktan sonra ya rakiplerine kendisi satış yapacak veya üretim izni karşılığında payını almayı tercih edecek.

Şu anda piyasada HDR, HDR10 ve HDR10+ teknolojilerini destekleyen birçok akıllı TV ve akıllı telefon var. Bu özelliğin her ne kadar görüntü kalitesini iyileştirse de fiyatlara da olumsuz bir etki yaptığını tahmin edersiniz. UDR kullanıma girdiğinde ise muhtemelen mevcut tavan fiyatlandırmasına konumlandırılacak.

Samsung UDR Destekli Ürünlerin Fiyatları Nasıl Olur?

Böylece hem HDR destekli bir cihaz almak için bütçe oluşturan tüketiciler UDR alabilecek. HDR ise büyük ihtimalle eski bir teknoloji olarak uygun fiyatlarla satılmaya devam edilecek. Yani bu yeni tecill tüketiciye her anlamda faydalı olacak.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.