Binance Hacklendi

Sıradaki içerik:

Binance Hacklendi

e
sv

Meta Quest Pro Tanıtıldı

412 okunma — 12 Ekim 2022 15:51
Meta Quest Pro

Meta bugün düzenlediği Meta Connect 2022 etkinliğinde Meta Quest Pro‘yu tanıttı.

Meta Quest Pro Özellikleri

Facebook geçen yıl düzenlediği Facebook Connect 2021 etkinliğinde firmanın Meta çatısı altında tekrar yapılandığını açıklamıştı. Bugün ise Meta Connect 2022 ismini alan yeni etkinlikte sanal gerçeklik (VR) ve artırılmış gerçeklik (AR) alanında gelinen son noktayı, yeni teknolojilerine ve ürünlerine resmiyet kazandırdı.

Etkinliğin sonlarına doğru sahneye çıkan Mark Zuckerberg yeni Meta Quest Pro VR başlığını tanıttı. Önceki modellerle kıyaslandığında hem başlık hem de kontrolcülerinde birçok geliştirme ve iyileştirme yapıldığı görülüyor.

Tasarım olarak diğer cihazlardan çok daha küçük boyuta sahip olan Meta Quest Pro teknik özellikleri ile de bir adım öne çıkmayı başarıyor. Panel tarafında ise yüzde 75 daha yüksek kontrast sunan ve inç başına düşen pixel sayısında yüzde 37 iyileştirme yapılan LCD ekran mevcut.

Cihazın Qualcomm‘un ürettiği Snapdragon XR2+ işlemciden güç alıyor. Hem cihazda hem de kontrolcülerinde çok sayıda kamera ve 360 derece algılama sensörleri konumlandırılmış.

Bundan dolayı kontrolcülerin üzerine düşen görev de artıyor. Çünkü artık çevremizi tarama görevi de onlara ait. Ayrıca kullanan kişiyi de sürekli takip ediyor. Böylece kullanıcı güldüğünde ya da yemek yediğinde ağız açıldığında avatar da aynı hareketleri yapabiliyor. Bu da doğal olarak çoklu kullanım deneyimini daha da üst düzeye çıkaracak.

Bu önemli gelişmelerle birlikte Zuckerberg yeni bir özellikten daha bahsetti. Mixed Reality isimli özellik ile cihazı kullandığımız odayı Horizon’a taşıyabileceğiz. Masamızın üzerindeki bir defter ya da duvardaki tahtaya kontrolcünün arka kısmındaki kalem aparatı ile 3D çizim yapabileceğiz. Tabii görebilmek için başlığın takılı durumda olması gerekir.

Meta Quest Pro Teknik Özellikleri

İşlemci: Qualcomm Snapdragon XR2+

RAM: 12 GB

Dahili Depolama: 256 GB

Ekran: 2 adet 1.800 × 1.920 ppe LCD

Diğer Özellikler: Şarj edilebilir sensörlü kontrolcüler, hareket izleme kameraları ve sensörleri

Meta Quest Pro Fiyatı

Meta Quest Pro’nun fiyatı 1.499 dolar olarak açıklandı. Önceki nesil cihazlarla kıyasladığımızda eklenen yeni özellikler, sensör ve kameralardan dolayı 300 dolar civarı olan fiyat etiketinin 5 katına yükseldiği görülüyor.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.