Meta Quest Pro Tanıtıldı

Sıradaki içerik:

Meta Quest Pro Tanıtıldı

e
sv

Ötegezegen Atmosferinde Baryum Keşfedildi

403 okunma — 21 Ekim 2022 21:11
Ötegezegen

Avrupa Güney Gözlemevi‘nde görev yapan bilim insanları ötegezegen atmosferinde en ağır element olan baryum‘u keşfetti.

Ötegezegen Atmosferinde Baryum Keşfedildi

Bilim insanları uzun zamandır yaşanabilir gezegenleri aramaya devam ediyor. Bu süreçte ötegezegenleri keşfetmek ya da yörüngelerini incelemenin yanı sıra birçok farklı etmente de dikkat ediliyor. Bunlar arasında en önemlilerinden birisi de o gezegenlerin atmosferlerini iyi analiz etmekten geçiyor.

James Webb Uzay Teleskobu gibi yeni teknolojilerle artık ötegezegenlerin atmosferlerine bakabiliyor ve gezegenin yüzey sıcaklığını, hava sistemlerini ve basıncını inceleyebiliyoruz. Hatta o gezegenlerin atmosflerinin hangi maddelerden oluştuğunu da tespit edebiliyoruz.

Avrupa Güney Gözlemevi‘nde görev yapan bilim insanları yer tabanlı Very Large Telescope’u kullanarak bir ötegezegenin atmosferinde bugüne kadarki en ağır elemente rastladılar. WASP-76b ve WASP-121b isimli iki ultra sıcak gaz devini inceleyen bilim insanları gezegenlerin atmosferlerinde Baryum elementi olduğunu ortaya koydu.

Gökten Yağmur Olarak Demir Yağıyor

Kendi yıldızlarına oldukça yakın bir yörüngede dolanan iki gezegen bu nedenle 1.000 derecenin üzerine çıkabilen son derece yüksek yüzey sıcaklıklarına sahip. WASP-76b ötegezegeninde gökten yağmur olarak demir yağdığı tespit edildi.

Bilim insanları oldukça ağır bir element olan Baryum‘un atmosferde bulunmasını şaşkınlıkla karşıladılar. Portekiz’deki Astrofizik ve Uzay Bilimleri Enstitüsü’nün (IA) baş yazarı Tomas Azevedo Silva ve Olivier Demangeon konu ile ilgili şu açıklamaları yaptılar:

“Mantıksız ve şaşırtıcı olan gezegenlerin atmosferinin üst katmanlarında neden bu kadar ağır bir elementin bulunuyor olması.”

“Gezegenlerin yüksek yerçekimi dikkate alındığında baryum benzeri olan ağır elementlerin atmosferin alt katmanlarına hızla düşmesini beklerdik.”

Bilim insanları bu oldukça ağır bir element olan Baryum’un ötegezegenin atmosferlerinde ortaya çıkmasına neyin sebep olduğundan emin değiller. Baryum’un nereden geldiği ve atmosferde nasıl bu kadar yüksek noktalarda bulunduğunu tespit edebilmek için daha fazla araştırmanın yapılacağı ifade edildi.

Baryum’un Kaynama Noktası 1.897 Derece

Baryum’un kaynama noktasının 1.897 derece olduğunu da belirtelim.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.