Youtube’a Ortak Canlı Yayın Özelliği Geliyor

Sıradaki içerik:

Youtube’a Ortak Canlı Yayın Özelliği Geliyor

e
sv

Snapdragon 8 Gen 2 Tanıtıldı

286 okunma — 21 Kasım 2022 17:49
Snapdragon 8 Gen 2

Qualcomm yeni mobil işlemcisi Snapdragon 8 Gen 2‘yi resmi olarak tanıttı.

Snapdragon 8 Gen 2 Teknik Özellikleri

Mobil işlemci pazarında rekabet artmaya devam ediyor. Üst düzey amiral gemisi Android cihazlara güç verecek olan Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 işlemci tanıtıldı.

ABD‘li işlemci üreticisi Qualcomm firması yeni işlemcisi için TSMC ile anlaşma yaptı. 4 nm teknolojisi ile üretilecek olan işlemcide 1 adet 3.19 GHz ARM Cortex-X3, 2 adet 2.8 GHz ARM Cortex-A715, 2 adet 2.8 GHz ARM Cortex-A710 ve 3 adet 2.0 GHz ARM Cortex-A510 çekirdek yer alacak. Qualcomm şirketi Snapdragon 8 Gen 2’de ray tracing (ışın izleme) teknolojisini destekleyen Adreno 740 grafik işlemcisini konumlandıracak.

Yüzde 30 Daha İyi Performans

Snapdragon 8 Gen 2 önceki modele göre yüzde 30 daha üst düzey performans artışı sunacak. Enerji verimliliğinde ise yüzde 40 daha iyi performans göstereceği belirtildi.

Qualcomm yeni işlemcisinde yapay zeka yeteneklerinin bir üst düzeye çıkarıldığının altını çizdi. Doğal dil işleme (NLP) işlemlerinde anlık veri akışı sunulabilecek. Bir başka ifadeyle kullanıcıların konuşmaları anlık olarak diğer dillere çevrilebilecek.

Yeni işlemci 4K çözünürlükte 60 Hz desteği ile karşımıza çıkacak. Akıllı telefon üreticileri QHD Plus panellerde 144 Hz yenileme hızı sunabilecek.

200 Megapiksel’e Kadar Kamera Desteği

İşlemcide en önemli değişikliklerden birisi de kamera tarafında yapılmış. İşlemciye 200 megapiksel kamera desteği gelecek. Kullanıcılar 8K HDR ayarlarda 30 FPS video kaydı çekebilecek. Kamera performansını iyileştirmek için işlemcide donanımsal yapay zeka desteği de bulunuyor.

Snapdragon 8 Gen 2 işlemciye sahip olacak akıllı telefonlarda LPDDR5X RAM ve UFS 4.0 dahili depolama kullanılabilecek. Kullanıcılar bu sayede yeni işlemci sayesinde ultra hızlı akıllı telefonlara sahip olacak.

Wi-Fi 7 Teknolojisi Sunulacak

Qualcomm şirketi Snapdragon 8 Gen 2’de X70 modem kullanacak. Yeni işlemci Wi-Fi 7, USB 3.1 ve Bluetooth 5.3 gibi bağlantı teknolojilerini de destekleyecek.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.