Oppo A1 Pro Duyuruldu

Sıradaki içerik:

Oppo A1 Pro Duyuruldu

e
sv

TSMC 3nm İşlemcilerin Üretim Tarihini Açıkladı

792 okunma — 02 Aralık 2022 16:21
TSMC 3nm İşlemci

Dünyanın en büyük bağımsız yarı iletken üreticisi konumunda olan TSMC şirketi 3nm işlemcilerin üretim tarihini açıkladı.

TSMC 3nm İşlemcilerin Üretim Tarihini Açıkladı

Akıllı telefon pazarı son zamanlarda büyük bir rekabet ortamına sahne oluyor. Teknolojinin de gelişmesi ile telefonlardaki işlemciler ayrı bir rekabet alanı oluşturuyor. Bu alanın en büyük şirketi konumunda olan TSMC firması 3 nm işlemci üretimi için çalışmalara başladı.

Üretim 2024 Yılında Arizona’daki Fabrikada Başlayacak

TSMC firmasının kurucusu Morris Chang şirketin üretim planları hakkında önemli bilgiler verdi. 4 nm üretiminde en başarılı üreticilerden birisi olan TSMC 3nm işlemci üretimi için tarih verdi. Firma 2024’de Arizona’daki fabrikasında üretime başlayacağını açıkladı.

%70 Daha Yüksek Performans

3nm işlemciler TSMC’nin internet sitesinde N3 ismi ile yer alıyor. İçerikte 5nm teknolojisi ile karşılaştırılmış bir bilgi de sunuluyor. 3nm teknolojisinin 5nm teknolojisine göre aynı güçte %70’e varan mantık yoğunluğu kazancı ve %15’e kadar hız iyileştirmesi sunacağını ifade ediyor. Morris Chang ayrıca 3nm fabrikasının Arizona’da 5nm tesisi ile aynı yerde kurulacağını ifade etti.

TSMC ve Samsung 3nm teknolojinde önemli bir rekabetin içinde. Samsung Electronics firması Haziran ayında üretime başlayarak bir adım öne geçmişti. Firma çok yakında ürettiği akıllı telefonlarda kendi işlemcisini kullanmayı amaçlıyor.

TSMC 2nm Projesini de Onayladı

TSMC şirketinin projeleri bunlarla sınırlı değil. N2 olarak adlandırılan 2nm işlemci projesini de resmi olarak onayladı. IBM firmasının geçen yıl 2 nm transistör aralığına sahip işlemciler üretmeyi başarması ile başlayan süreç TSMC ile devam ediyor. Firma geçen Haziran ayında konu ile ilgili bazı önemli detayları açıklayan bir teaser yayınlamıştı.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.